Nechudnite, ŽITE !!!

Ani sme sa nenazdali a je tu koniec roka 2013. Čas na nové predsavzatia, plány, ciele, jednoducho na zmenu toho, čo podľa nás zmenu v našom živote potrebuje. Tomu by ale mala predchádzať bilancia toho, o čo sme sa snažili v tomto roku. Aké boli naše predsavzatia, plány a ciele? Ako sa nám ich podarilo naplniť, ale aj to, ako sa nám na ich naplnení pracovalo. Bolo to o tvrdom odriekaní? Bolo to o radikálnych zákazoch? Bolo to dokonca o radikálnych, idiotských (často nazývaných aj Holywoodske) diétach? Stala vašim vzorom pre rok 2013 krásna, vyretušovaná (zvyčajne vychrtlá) modelka, alebo neuveriteľne vyšportovaná fitnesska zobrazená v reklame na zázračné tabletky, ktoré vás dostanú do rovnakej formy, samozrejme bez námahy a cvičenia? Ak áno, je veľmi pravdepodobné, že sa vám do tej bilancie ani veľmi nechce. A to bud preto, že ste sa k žiadnemu výsledku nedopracovali, alebo jeho „15 minút slávy“ uplynulo už po 10. minúte a vy ste na tom rovnako, alebo ešte horšie, ako ste boli. Ak sa tento scenár opakuje už x-tý rok, má vôbec zmysel dávať si nejaké predsavzatia? Ved už len to slovo nám pripomína naše predchádzajúce zlyhania a zakopnutia. Odpoved je ÁNO, MÁ ZMYSEL ZNOVA VSTAŤ A VZIAŤ SI TO, ČO SI NAPLÁNUJEME.

PredsaVZAŤ!

Presne tak, VZIAŤ SI TO. Sú totiž iba dva dôvody, prečo nám to doteraz nevyšlo. Jedným je to, že sme si síce všetko krásne vysnívali, ale akosi sme nezodvihli zadok a nevzali sme si to. Už v slove „predsavzatie“ je celkom zreteľný slovný základ „vzatie“, a bez toho „vzatia“ to naše predsavzatie jednoducho nebude fungovať. Druhým dôvodom môže byť to, že sme zabudli prehodiť výhybku a tak sme síce vzali na čo sme natrafili, ale stále to bolo len to, čo sme našli na našej starej, vyjazdenej koľaji, teda to, čo sme pôvodne už brať nechceli. Dobre teda, odhodlanie na to, vziať si svoje predsavzatie máme, nevzdáme sa predsa tak ľahko, ale ako spoznať, ktorá koľaj naozaj funguje, kde teda máme prehodiť výhybku? Aké kritéria by teda mala splnať cesta za tou našou vytúženou postavou, zdravím, šťastím, či stále nám unikajúcim, priam mystickým trvalým výsledkom?

Pozrime sa najskôr aspon na jedno, zato však to najviac využívané, ktoré by sme mali brať s veľkou rezervou, alebo sa mu najlepšie oblúkom vyhnúť.

Nie hmotnosť, ale zdravie, úbytok čistého tuku, zachovanie aktívnej, svalovej hmoty

1. Hmotnosť. Najčastejšie kritérium s obľubou využívané pri ospevovaní výsledkov rôznych zázračných diét, redukčných programov, či najnovších japonských trikov v podobe tabletiek. To, čo aj ja pozorujem počas mojej trénerskej praxe u ľudí, je neúnavné sledovanie hmotnosti pred tréningom, po tréningu, ráno, na obed, večer a dám ruku do ohna za to, že to u niektorých takto funguje aj v noci, hned po tom, ako absolvujú nočný relax na wc. Zároven je to jedno z najmenej podstatných a najviac zavádzajúcich kritérií. Prečo?

Jeden príklad z minulosti. Aby to bol naozaj jasný, silný a dostatočne odstrašujúci príklad, zájdem až do obdobia druhej svetovej vojny, k neslávne známym, tzv. koncentračným táborom. Začínate tušiť? Osobne prechovávam hlbokú úctu a rešpekt k obetiam tejto zvrátenosti a tak budem maximálne stručný pri tomto netradičnom príklade a jeho výpoved nechám doznieť za tromi bodkami …

Je znižovanie hmotnosti naozaj prvoradé? Môže si dovoliť predbehnúť zdravie, či život? Je podľa vás úspechom, ked schudnem 20kg, ale polovica z toho je aktívna, svalová hmota, nevyhnutná pre kvalitnú mineralizáciu kostí, pre ochranný skelet chrbtice, klbov, pre zdravý pohyb, správny metabolizmus? Je zníženie hmotnosti úspechom, ak pri tom stratím potrebné minerály, rednú mi kosti, vypadávajú vlasy, zle spím, som nervozny, nervozna, kričím na deti, manželku, manžela, mám žalúdočné vredy a som bledý ako stena?

NIE, TOTO ZA ÚSPECH NEPOVAŽUJEM. Mnohé a dovolím si povedať, že väčšina prvoplánových diét a redukčných programov však toto za úspech považujú. Stačí im podčiarknuť starú dobrú hmotnosť, ostatné prekryť slávnou vychrtlou modelkou, či obľúbenou Hollywoodskou herečkou, ešte skôr, než vyjde na javo jej pozitívny vzťah k drogám a zrútený osobný život a potom už len za čo najkratší čas predať čo najviac kníh, tabletiek, práškov, náramkov, sponiek do vlasov, či toaletného papiera, po použití ktorého ešte zvýrazníte efekt odporúčanej diéty. Zdá sa vám to absurdné? Aj mne, no presne takto to funguje a kreativita tvorcov absurdných diét a programov nepozná medze, ani zdravý rozum.

Ako sa teda brániť voči tomuto chorému kultu tejto doby, kultu chudnutia?

Jednoducho, alebo ak chcete prirodzene. Nechudnite. ŽITE!

ŽITE, nie prežívajte, nie vysedávajte, nie vylihujte, nie hnite, nie prežierajte sa, nie nezmyselne hladujte, netlačte do seba tony cukru, ale ŽITE. Žite v súčasnej dobe, pri jej všetkých vymoženostiach, ale tak, ako je to pre nás ako druh (človeka) prirodzené. Čo je teda pre nás ako človeka prirodzené? Každý si na tomto mieste povieto svoje, no práve to nemám na mysli. Pre mna, ako Michala, ktorý sa motá po tomto svete niečo cez 36 rokov, býva vo Vranove nad Toplou, je prirodzené niečo iné, ako pre nejakého Masaki Hatsumiho, žijúceho 113 rokov v Japonskej dedine na úpätí hôr. Čo je ale prirodzené pre nás, ako druh. Na to by nám vedeli dať odpoved antropologovia a v tej odpovedi je ten pevný bod, ktorého by sme sa mali chytiť. Ja mám 36 rokov, mám teda viac skúseností, ako 14 ročný tínedžer. Spomínaný 113 ročný Masaki, by mal mať zase viac skúseností ako mám ja, dokáže zhodnotiť dlhšie obdobie, viacero situácií, má väčší nadhľad a teda aj jeho názor by mohol maťvyššiu výpovednú hodnotu. Čo keby sme ale stretli niekoho, kto prežil najdlhšie obdobie v ľudských dejinách, obdobie paleolitu a vedel by nám vyrozprávať ako si žil náš druh cca 3 miliony rokov. 3 miliony rokov je viac ako mojich 36, viac ako Masakiho 113, je to viac ako je starý Rím, je to jednoducho dosť na to, aby sa z toho obdobia dalo niečo naučiť, zvlášť ked je viac ako pravdepodobné, že tým našim spôsobom života a správaním sa k sebe a prírode, tu nebude“naše ľudstvo“ dlhšie, ako predkovia z obdobia paleolitu. Nejde mi o nejakú hlbkovú štúdiu našich predkov, nechcem skúmať kedy chodili spať, či si pred tým umývali zuby, ako dokázali prežiť tunajšie ženy bez nakupovania a muži bez piva, ide mi o základnú sondu.

PaleoBorci, predkovia súčasných ĽadoBorcov 😉

Podľa odborníkov, antropologov boli naši predkovia dobre stavaní, ich výkonnosť a kondícia porovnateľná s profesionálnymi športovcami súčasnej doby (pred užívaním anabolických steroidov), nepoznali akné, srdcovo cievne ochorenia, ani cukrovku. Spoločné znamenie? POHYB, JEDLO, REGENERACIA. Tadááá, zázračný recepr na trvalý výsledok je vonku. Väčšina členov kmena sa 10-15 hodín týždenne venovala zhánaniu jedla, lovu, zaobstarávaniu oblečenia, strechy nad hlavou, pričom zvyšok venovala skupinovým aktivitám, jedeniu, komunikácii a odpočinku. Ako je to dnes? Koľko z nás sa pri zaobstarávaní jedla, oblečenia či strechy nad hlavou naozaj hýbu? (Mám na mysli pohyb dlhší ako pár metrov od auta k nákupnému centru, či slalom medzi regálmi. Ako dlho trávime čas s našimi blízkymi rozhovorom, spoločnými činnosťami, akú dôležitosť venujeme strave a vhodnému odpočinku, relaxu, regenerácii? To všetko bolo pre nás prirodzené 3 miliony rokov a nas genofond sa za ostatných pár tisíc rokov nijako zvlášť nezmenil. Takže všetko, čo ide v základe mimo toho, čo pre nás bolo prirodzené 3 miliony rokov ( pohyb, jedlo, odpočinok a sociálny kontakt), nám prinesie aj pre náš organizmus neprirodzené výsledky (obezitu, choroby, dlhodobý, chronický stres). Prosím, nemrhajte energiu tým, že ma budete presviedčať o tom, že dnes je lepšie, ako vtedy, pretože ženy môžu nakupovať, my chlapi máme pivo, máme dnes predsa „fejsbuk“, telefony, tablet (dokonca už aj ja ho mám a to som ešte pred rokom tvrdil, že je to blbosť a dnes na nom píšem tento článok 😉 ), ja vám nič z toho neberiem ( ani svoj tablet by som som si žiadnym PaleoBorcom nenechal vziať. Chcem len upriamiť pozornosť na to podstatné, prirodzené, to, čo tu fungovalo o nejaký ten milion rokov dlhšie ako aj tá najdlhšie „fungujuca“ dieta v celom Hollywoode. Na niečo, čo sa jednoducho na ceste k naplneniu predsavzatí nedá obísť žiadnou skratkou, ani tabletkou.

Blbuvzdorný filter na diéty

Dajte si aj tento rok svoje predsavzatia, urobte pri tom však jednu zmenu. Nezabudnite na výhybku, použite ju a uistite sa, že ste nevyrazili po starej koľaji. Poradte sa s niekým, komu dôverujete, použite pri tom pre seba blbuvzdorný filter na informácie. 1. Je kritériom úspechu na mojej ceste aj zdravie, alebo iba hmotnosť? Ak chcem „zhodiť“, tak úbytok tuku nie hmotnosti. Je cesta, ktorú mi radia prirodzená? Dokážem takto žiť a stravovať sa celý život, alebo je to znova len zázrak na tri týždne? Má moja cesta základné znaky pre mna ako druh (človeka) prirodzeného života? (pohyb, správna strava, regenerácia, odpočinok, sociálny kontakt)? Ak niečo neprejde cez tento filter, ani s tým nezačínajte. Ak ale cez tento filter vaše predsavzatie prejde, VEZMITE SI HO. Vziať si ho je ale proces. Hladajte pre vás schodnú cestu (nie skratku), učte sa pri tom, majte z toho procesu radosť, bavte sa pri tom, pokojne na tej ceste zakopnite, aj naši predkovia neraz zakopli pri love a nezastavili sa a nezačali pred všetkými lamentovať „božinku ja som zakopool, ja som si dal mliečko do kávy, odhryzol z vianočného perníčka“ a pod., ale okamžite vstali, dobehli zver a VZALI SI JU. Nie je pri tom dôležité, či si občas zobnete z čokolády, alebo sa raz za čas s chuťou pustíte do obľúbených buchiet. Nie, nenabádam vás k tomu, aby ste sa denne napchávali sviečkovou, súťažili v počte zjedených knedlíkov, či plávali počas sviatkov v makových bobaľkoch. Iba vás chcem zbaviť pocitu viny za občasné zakopnutie a následné dvojtýždnové vyplakávanie a budovanie si frustrácie, ktorá vás iba brzdí. Dôležité je okamžite vstať a bežať dalej. Termín naplnenia vášho predsavzatia je jediný možný: Kým ho dosiahnete. Nie dva týždne, mesiac, ale do vtedy, kým si svoju korisť dobehnete a vezmete. To, že ste dosiahli magický trvalý výsledok spoznáte jednoducho.
Jedného dna si uvedomíte, že už nechudnete, ale ŽIJETE.

Ste šťastní, máte lepšiu kondíciu, ste zdraví, spokojní s postavou a tento stav stále pretrváva.

Želám vám veľa zdravia, šťastia, sily, kondície a radosti zo života v roku 2014 a aj v dalších rokoch. 😉

, Diskusia: 0

Pridaj komentár